Ortoreksja
Coraz więcej osób dba o zdrowe odżywianie, jednak nadmierna troska o dietę może prowadzić do poważnego zaburzenia – ortoreksji.
Polega ono na stopniowym eliminowaniu kolejnych produktów spożywczych z obawy o ich negatywny wpływ na zdrowie. To powoduje poważne ograniczenia żywieniowe, niedobory składników odżywczych, utratę masy ciała i niedożywienie, a w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do śmierci. Problemem jest brak świadomości o ortoreksji wśród specjalistów oraz brak odpowiednich narzędzi diagnostycznych i programów leczenia.
Od czego to się zaczyna?
Osoba zmagająca się z jakąś chorobą często wprowadza ograniczenia dietetyczne, które z czasem stają się coraz bardziej restrykcyjne, prowadząc do ortoreksji. Motywacją do takiej diety może być również chęć schudnięcia lub poprawy zdrowia.
Ciekawostka
Ortoreksja została opisana po raz pierwszy w 1997 roku przez lekarza Stevena Bratmana. Jako dziecko cierpiał na alergie, co zmusiło jego rodzinę do eliminacji niektórych produktów z diety, by chronić jego zdrowie. To wywołało u niego lęk przed szkodliwymi produktami i doprowadziło do obsesji na punkcie ekologicznej żywności.
Sprawdź, czy to o Tobie:
- Czy spędzasz więcej niż 3 godziny dziennie na rozmyślaniu o swojej diecie?
- Czy planujesz swoje posiłki kilka dni wcześniej?
- Czy wartość odżywcza Twoich posiłków jest dla Ciebie ważniejsza niż sama przyjemność wynikająca z jedzenia?
- Czy jakość Twojego życia obniżyła się, gdy wzrosła jakość Twojej diety?
- Czy stałeś się dla siebie bardziej surowy niż dotychczas?
- Czy poczucie Twojej własnej godności wzrosło na skutek przekonania, że zdrowo się odżywiasz?
- Czy zrezygnowałeś z jedzenia dla przyjemności, po to żeby zjeść „właściwą” żywność?
- Czy Twoje zasady dietetyczne nie pozwalają Ci na zjedzenie czegoś poza domem, dystansując Cię w ten sposób od rodziny i przyjaciół?
- Czy czujesz się winny, gdy nie stosujesz się do swojej diety?
- Czy czujesz się spokojny wiedząc, że masz całkowitą kontrolę nad tym, że potrafisz zdrowo się odżywiać, zgodnie z narzuconymi sobie zasadami?
Ten test to “Bratman Test for Ortorexia” a jego wyniki mają jedynie charakter orientacyjny. W przypadku potrzeby dokładniejszej oceny i diagnozy zaburzenia niezbędna jest konsultacja ze specjalistą.
Jeśli czujesz, że ten problem dotyczy Ciebie, umów się na konsultację do dietetyka lub psychodietetyka.